Naţionala masculină de polo a României a învins duminică, la Dubrovnik, reprezentativa Sloveniei, scor 13-5, în al doilea meci din grupa D a Campionatului European.

Scorul pe reprize a fost 6-1, 2-2, 2-1, 3-1, după un meci în care principalul marcator tricolor a fost Georgescu, cu 3 goluri.

Tot duminică, în cealaltă partidă din grupa D se vor duela Slovacia – Olanda.

În primul meci al grupei, tricolorii au învins Olanda, cu 12-8, astfel că sunt lideri în clasament, urmând a juca ultima partidă marţi, cu Slovacia.

Primele două clasate se califică în faza play-off a competiţiei, în care vor evolua pentru calificarea în sferturile de finală.

Campioana europeană din 2024 va obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

La ediţia CE din 2022, România s-a clasat pe locul 10.