Formaţia Poli Iaşi s-a calificat, miercuri, în semifinalele Cupei României, învingând în sferturile de finală, pe teren propriu, echipa Universitatea Craiova, scor 3-2. Ieşenii au condus cu 2-0, pe final au fost egalaţi la 2-2, însă în minutul 90+2 au înscris din nou şi au obţinut astfel victoria.

Au marcat Breeveld ’13, ‘90+2, Horşia ’42 pentru învingători şi Nistor ’54 (penalti), ’90 pentru Craiova.

Penaltiul a fost acordat pentru o intervenţie a lui Rusu la Koljic.

Poli Iaşi: Rusu – Cabral, Frăsinescu, Klimavicius, Şerban – De Iriondo, Breeveld, Horşia (Omoh ’54), Grădinaru – Luckassen (Mahamadou ’72), Andrei Cristea (Passaglia ’59) . Antrenor: Mircea Rednic

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Ivan, Acka (Bancu ’88), Dielna (Qaka ’46), Vătăjelu – Nistor, Cosic, Cicâldău – Mihăilă, A. Popescu (Koljic ’24), Bărbuţ. Antrenor: Corneliu Papură

Arbitri: Andrei Chivulete - Ciprian Dan, Mihai Marica - Florin Andrei

Observatori: Dan Jiga, Felix Grigore

Miercuri s-a calificat în semifinalele Cupei şi Sepsi Sfântu Gheorghe, după 1-0 cu Petrolul Ploieşti.

Marţi sa obţinut calificarea Dinamo, care a trecut cu scorul de 1-0 de echipa Academica Clinceni

Partida Hermannstadt – FCSB, ultima din sferturile de finală, va avea loc joi, pe Stadionul Municipal Sibiu, de la ora 20.00.