Paraguayanul Napout a fost suspendat pe viaţă din fotbal

Paraguayanul Napout a fost suspendat pe viaţă din fotbal

Juan Angel Napout, fost preşedinte al Federaţiei Paraguayene de Fotbal, condamnat de justiţia americană la nouă ani de închisoare pentru implicarea în vastul scandal de corupţie Fifagate, a fost suspendat pe viaţă de forul fotbalistic mondial, informează AFP.

Decizia a fost luată de Comisia de Etică a FIFA. Astfel, Juan Angel Napout, vinovat de corupţie, este suspendat pe viaţă din orice activitate legată de fotbal. În plus, el a fost amendat cu un milion de franci elveţieni.

În august 2018, Napout, care a fost şi preşedinte al Conmebol, a fost condamnat la nouă ani de închisoare, cea mai severă pedeapsă decisă de justiţia americană pentru un fost şef al fotbalului sud-american în scandalul Fifagate.

Napout, în vârstă de 61 de ani, a fost condamnat şi la plata unei amenzi de un milion de dolari şi justiţia a mai decis ca el să returneze 3,3 milioane de dolari constând în mita primită.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră