Naţionala U19, pregătită de Laurenţiu Roşu, a remizat, scor 1-1, cu Serbia, în primul joc din grupa de calificare pentru Campionatul European 2020, rezervat jucătorilor născuţi începând cu 1 ianuarie 2001.

Sârbii au deschis scorul în minutul 32 prin Pavlović, iar tricolorii au egalat rapid după pauză, în minutul 48, prin Miculescu.

Acelaşi Miculescu putea aduce victoria României în final, dar portarul Serbiei a parat excelent lovitura de pedeapsă a mijlocaşului de la UTA.

În celălalt meci din grupă, Spania a învins Lituania cu 2-0.

ROMÂNIA: 1. Ducan – 22. Telcean, 4. Drăguşin, 5. Boloca, 3. Dumitrescu-cpt. – 6. Negrean (7. Dumitru, 46), 8. Ghindovean – 20. Popescu (14. Isac, 46), 10. Miculescu (17. Niţu, 88), 18. Marrone (11. June, 46) – 9. Mitruscsak (19. Munteanu, 61). Selecţioner: Laurenţiu Roşu

Rezerve: 12. Gyenge – 2. Sîrbu, 16. Niţă, 21. Savu

Următoarele jocuri:

11.10.2019, ora 14:00 (15:00 în România); Spania –ROMÂNIA, Stadion FK Rad

14.10.2019, ora 14:00 (15:00 în România): Lituania – ROMÂNIA, Stadion Radski FK Zemun

La Turul de Elită, programat în luna martie a anului 2020, se vor califica primele două clasate în cele 13 grupe şi cel mai bun loc trei, cărora li se alătură Portugalia.

La Campionatul European Under 19, care se va disputa în luna iulie a anului 2020, se vor califica cele şapte câştigătoare ale grupelor de la Elită împreună cu ţara gazdă, Irlanda de Nord.