Echipa italiană Napoli a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Udinese, scor 3-2, într-un meci al etapei a 15-a din Serie A.

Napoli a condus cu 3-0 în minutul 58, după golul reuşit de Elmas. Primele două goluri ale napoletanilor au fost marcate în prima repriză de Osimhen (min. 15) şi Zielinski (min.31).  Oaspeţii au revenit pe final, cu două goluri înscrise în numai trei minute, dar nu au mai avut forţă să egaleze. Pentru Udinese au înscris doi jucători intraţi în repriza secundă, Nestorovski 79 şi Samardzic 82.

Napoli este lider autoritar în Serie A, unde conduce cu 11 puncte avans faţă de a doua clasată, Lazio. Napoli are 41 de puncte (din 15 meciuri), faţă de 30 de puncte din câte 14 meciuri adunate de Lazio şi Milan.