Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, locul 50 WTA, s-a calificat, duminică, în turul doi al turneului de la Eastbourne, dotat cu premii în valoare totală de 819.000 de dolari, după ce a salvat o minge de meci în partida cu Mirjana Lucici-Baroni (Croaţia), poziţia 24 în ierarhia mondială.

Niculescu s-a impus în runda inaugurală, cu scorul de 6-4, 5-7, 7-5, după două ore şi 18 minute. În setul decisiv, la 5-4 pentru croată, Monica Niculescu a reuşit să salveze o minge de meci pe propriul serviciu.

În turul doi, Niculescu o va întâlni pe Petra Kvitova, cap de serie numărul 13 şi locul 16 WTA.

Monica Niculescu (29 de ani) şi Petra Kvitova (27 de ani), care a câştigat duminică turneul de la Birmingham şi care a fost direct acceptată în turul doi la Eastbourne, s-au mai întâlnit de patru ori, scorul find egal, 2-2. Kvitova a câştigat în primul tur al turneului de la Eastbourne din 2013, scor 6-4, 6-1, şi în turul doi la Stuttgart în 2016, scor 2-6, 7-6 (5), 6-2. Niculescu s-a impus la Fed Cup în 2016, scor 6-3, 6-4, şi în finala turneului de la Luxembourg în 2016, scor 6-4, 6-0.

Pentru calificarea în turul secund la Eastbourne, Niculescu va primi 30 de puncte WTA şi un cec în valoare de 5.155 de dolari.