Un nou gol al argentinianului Lionel Messi, campionul mondial, al 8-lea în cinci meciuri, a ajutat-o pe Inter Miami să se califice în semifinalele Cupei Ligii, învingând-o cu 4-0 pe Charlotte, vineri, la Fort Lauderdale (Florida).

Septuplul câştigător al Balonului de Aur a marcat al patruleagol al lui Miami în minutul 86, la o pasă de Leonardo Campana.

Miami a preluat conducerea în minutul 12, graţie unui penalty transformat de Josef Martinez, şi a dublat scorul în minutul 32, cu un gol al lui Robert Taylor.

Fundaşul Charlottei Adilson Malanda a marcat un autogol când a încercat să intercepteze centrareau lui Diego Gomez către Messi.

Inter Miami este echipă patronată de David Beckham.