Alexandru Mitriţă, jucătorul echipei Universitatea Craiova, recunoaşte că formaţia sa a suferit în prima repriză, iar rezultatul nu e cel corect.

„O victorie foarte importantă pentru noi, ne duce pe locul doi. Am suferit enorm în prima repriză. În repriza a doua ne-am revenit. Suntem bucuroşi că am luat cele trei puncte. [E scorul corect?] Nu! Trebuie să fim realişti. Au avut foarte multe ocazii în prima repriză. În a doua repriză am practicat jocul nostru, am avut o posesie mai bună, am avut şi noi ocazii  şi suntem bucuroşi că am câştigat cele trei puncte. Nu vrem să ne gândim la titlu, vrem să luăm fiecare meci în parte. [Naţionala?] Când va veni ocazia să fiu din nou la echipa naţională, voi veni cu inima deschisă. Trebuie să dau totul în teren, asta e tot ce contează! După aceea, la final, eu cred că munca mea şi rezultatele or să fie răsplătite. Îmi fac treaba cât mai bine pe teren, sunt total schimbat, am altă atitudine faţă de anii precedenţi şi asta mă bucură cel mai mult. [Speri încă la Euro?] Cu siguranţă! Fiecare jucător îşi doreşte să fiu la Euro, voi lupta pentru asta!”, a declarat Alexandru Mitriţă.

Echipa Universitatea Craiova a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-1, gruparea CFR Cluj, în prima etapă a play-off-ului Superligii.