Echipa engleză Manchester City a învins miercuri, în deplasare, formaţia Leeds United, scor 3-1, în etapa a 17-a din Premier League. Atacantul norvegian Erling Haaland a înscris două goluri.

Echipa campioană a deschis scorul târziu la Leeds, Rodri marcând abia în minutul 45+1 primul gol al întâlnirii. După pauză şi-a intrat în rol norvegianul Erling Haaland, care a reuşit o „dublă”, în minutele 51 şi 64, ambele goluri fiind înscrise din pasele lui Grealish.

Pascal Struijk a redus din diferenţă în minutul 73, dar Leeds nu a putut mai mult şi City, învingătoare cu 3-1, revine pe treapta a doua a podiumului, cu 35 de puncte, la cinci puncte distanţă de lider, Arsenal Londra.

Haaland conduce detaşat în clasamentul golgeterilor din Premier League, cu 20 de goluri.