Formaţia Ludogoreţ Razgrad, la care evoluează Cosmin Moţi, Claudiu Keşeru şi Dragoş Grigore, s-a calificat, joi, în grupele Ligii Europa, remizând în deplasare cu echipa lui Alexandru Creţu, Maribor, scor 2-2, în manşa secundă a play-off-ului competiţiei. În tur, scorul a fost 0-0.

Keşeru s-a numărat printre marcatori, el înscriind din penalti, în minutul 26. Au mai marcat Tavares ’65 şi Pozeg ’72 pentru gazde, respectiv Marcelinho ’17 pentru oaspeţi.

Moţi a jucat pe toată durata partidei, Keşeru până în minutul 69, iar Grigore a intrat pe teren în minutul 90. La Maribor, Creţu a jucat până în minutul 86.

Tot joi, echipa lui Ladislau Boloni, Antwerp, a fost eliminată în prelungiri de AZ Alkmaar, în manşa secundă a play-off-ului. Antwerp a condus cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Lamkel Ze, în minutul 73. Ze a fost eliminat în minutul 74, după ce de la Antwerp primise cartonaş roşu şi Mbokani, în minutul 35.

Alkmaar a înscris prin Stengs ’90, Druijf ’96, Koopmeiners ‘102 (penati) şi Gudmundsson ‘113.

Alte rezultate din Liga Europa (echipele calificate în grupe sunt cele precedate de (+)):

(+) Trabzonspor – AEK Atena 0-2 (în tur 3-1)

Au marcat: Livaja ’24, Mantalos ’30

Rijeka – (+) KAA Gent 1-1 (în tur 1-2)

Au marcat: Puljic ’31 / Plastun ‘33

(+) Dudelange – Ararat 2-1; 5-4 la loviturile de departajare (în tur 1-2)

Au marcat: Sinani ’48 (penalti), ’71 / Mailson ‘24

(+) Ferencvaros – Suduva 4-2 (în tur 0-0)

Au marcat: Varga ’36 (penalti), Boli ‘45+1, Nguen ’67, Signevich ‘90+6 / Verbickas ’11, Topcagic ‘64

(+) Eintracht Frankfurt – Strasbourg 3-0 (în tur 0-1)

Au marcat: Mitrovic ’26 (autogol), Kostic ’60, Da Costa ‘66

(+) Glasgow Rangers – Legia Varşovia 1-0 (în tur 0-0)

A marcat: Morelos ‘90+1

(+) Wolverhampton – Torino 2-1 (în tur 3-2)

Au marcat: Jimenez ’30, Dendocker ’58 / Belotti ‘57

Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Europa va avea loc vineri, de la ora 14.00, la Monte Carlo.