Formaţia Liverpool a câştigat, duminică seară, Cupa Ligii Angliei, învingând în finală echipa Chelsea, scor 11-10 la lovituri de departajare.

La finalul prelungirilor, scorul era 0-0.

În minutul 67, un gol al echipei Liverpool a fost anulat pentru ofsaid. Şi Chelsea a avut două goluri anulate pentru ofsaid, în minutul 8 al primei reprize de prelungiri şi în minutul 109.

La lovituri de departajare, pentru Liverpool au marcat Milner, Fabinho, Van Dijk, Alexander-Arnold, Salah, Jota, Origi, Robertson, Elliott, Konate şi Kelleher. Pentru Chelsea au înscris Alonso, Lukaku, Havertz, James, Jorginho, Rudiger, Kante, Werner, Silva şi Chalobah, iar Kepa a ratat.

Pentru Liverpool este a noua Cupă a Ligii câştigată, după cele din 1981, 1982, 1983, 1984, 1995, 2001, 2003 şi 2012.