Echipa franceză PSG a învins vineri seara, pe teren propriu, formaţia Montpellier, scor 3-0, în primul meci al etapei a 11-a din Ligue 1.

Cu Mbappe în centrul atacului, PSG a condus doar cu 1-0 în prima repriză, după reuşita lui Lee Kang-in, din minutul 10. Desprinderea campioanei a venit abia după pauză. Zaire-Emery a majorat avantajul gazdelor în minutul 58, pentru ca Vitinha să stabilească rezultatul final în minutul 66.

În minutul 90+3 Goncalo Ramos a avut un gol anulat, pentru un ofsaid al lui Mbappe.

Victoria cu 3-0 o duce pe PSG pe prima treaptă a podiumului, cu 24 de puncte. Doar Nice îi mai poate detrona, în această etapă, pe parizieni de pe prima poziţie.