Echipa franceză Olympique Lyon a pierdut duminică, pe teren propriu, scor 0-1, în faţa formaţiei Clermont, în etapa a 17-a din Ligue 1.

Într-un meci arbitrat de Stephanie Frappart, antrenorul oaspeţilor, Pascal Gastien, a avut inspiraţia de a-l introduce în teren, în minutul 71, pe internaţionalul austriac Muhammed Cham Saracevic. Clermont a cerut penalti în minutul 82, iar arbitrul a consultat VAR şi a dictat lovitură de pedeapsă. Saracevic a executat şi a înscris, aducând prima victorie a lui Clermont în faţa lyonezilor în ultimele 16 luni.

S-a încheiat 1-0 pentru oaspeţi, iar Clermont a urcat pe locul 9 în clasament, cu 22 de puncte, imediat în urma lui Lyon, care are 24 de puncte.