Formaţia FC Nantes a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 5-3, echipa Girondins Bordeaux, într-un meci din etapa a XXXIV-a a campionatului Franţei, în care a revenit de la 0-2.

Tot în Ligue 1, Rennes s-a impus cu 5-0 în meciul cu Lorient.

Rezultatele de duminică din primul eşalon din Franţa:

Rennes – Lorient 5-0

Au marcat: Bourigeaud ’17, Terrier ’19, Traore ’47, Tait ’79, Laborde ‘90+3

În minutul 58, de la Rennes a fost eliminat Aguerd.

Clermont – Angers 2-2

Au marcat: Bayo ’71, Da Cunha ’82 / Cho ’37, Traore ‘45

În minutul 74, de la oaspeţi a fost eliminat Cho.

Metz – Brest 0-1

A marcat: Belaili ‘27

În minutul 78, de la gazde a fost eliminat Jemerson, iar în minutul 80 a mai primit cartonaş roşu un jucător de la Metz, Oukidja.

Nantes – Bordeaux 5-3

Au marcat: Coulibaly ’47, ’72, Mangas ’51 (autogol), Simon ’76, Bukari ’90 / Niang ‘6, Dilrosun ’18, Kwateng ‘68

În minutul 87, Bordeaux a ratat un penalti prin Briand.

Nice – Troyes 1-0

A marcat: Thuram ‘90+4

Lille – Strasbourg 1-0

A marcat: Celik ‘87

Reims – Marseille 0-1

A marcat: Gerson ‘83

În clasament, lider este PSG, care a şi câştigat titlul, având 78 de puncte, urmată în top 3 de Marseille – 65 şi Rennes – 59.