Echipa franceză Auxerre a încheiat la egalitate duminică, în deplasare, scor 1-1, meciul disputat în compania formaţiei Angers, în etapa a 23-a din Ligue 1. Portarul Ionuţ Radu a fost titular la Auxerre.

La Angers, pe Stade Raymond Kopa, gazdele au deschis scorul repede, încă din minutul 2, când Rayan Raveloson a marcat în propria poartă. Oaspeţii de la Auxerre au egalat în minutul 22, dintr-un penalti transformat de Matthis Abline. Oaspeţii putea câştiga meciul în minutul 90+2, când au primit un penalti după consultarea VAR, însă Abline a ratat şi meciul s-a încheiat la egalitate 1-1. Ionuţ Radu, portarul român al echipei vizitatoare, Auxerre, a fost integralist.

Auxerre se află pe poziţia a 19-a în clasament, penultima, cu 14 puncte. Angers este ultima clasată, cu 9 puncte.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 23-a din Ligue 1:

Toulouse – Rennes 3-1; Reims – Troyes 4-0; Montpellier – Brest 3-0; Lille – Strasbourg 2-0; Angers – Auxerre 1-1.