Echipa franceză Auxerre a învins duminică, în deplasare, scor 3-0, formaţia Ajaccio, într-un meci din etapa a 30-a din Ligue 1. Portarul român Ionuţ Radu a fost titular la Auxerre.

Auxerre a început în forţă la Ajaccio. Toure a deschis scorul in minutul 3, iar Nuno da Costa l-a majorat în minutul 6. Pe finalul primei reprizei Alphonse a înscris în propria poartă şi Auxerre conducea cu 3-0. În repriza secundă nu s-a mai marcat şi oaspeţii, cu 29 de puncte încearcă să se îndepărteze de zona retrogradării, fiind pe locul 15.

Ionuţ Radu a fost titular şi integralist în poarta lui Auxerre.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 30-a din Ligue 1:

Olympique Lyon – Rennes 3-1; Troyes – Clermont 0-2; Reims – Brest 1-1; Montpellier – Toulouse 1-2; Ajaccio – Auxerre 0-3.