Echipa franceză AS Monaco a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FC Metz, antrenată de tehnicianul român Laszlo Boloni, şi a redevenit lider în Ligue 1.

Metz a deschis scorul la Monte Carlo, prin Lamine Camara, încă din minutul 4, apoi ambele echipe au mai trecut pe lângă gol, iar gazdele au egalat în minutul 43, prin Golovin, rusul înscriind şi golul victoriei, în minutul 53. AS Monaco s-a impus cu 2-1, chiar dacă Metz a ratat o uriaşă ocazie în final, iar monegascii au revenit pe primul loc din clasamentul campionatului francez, cu 20 de puncte. Metz are 8 puncte şi ocupă poziţia a 16-a. Echipa lui Boloni a ajuns la patru înfrângeri consecutive în Ligue 1.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 9-a din Ligue 1:

Lorient – Rennes 2-1; Toulouse – Reims 1-1; Lille – Brest 1-0; FC Nantes – Montpellier 2-0; AS Monaco – Metz 2-1.