Echipa engleză FC Liverpool a învins joi seara, pe teren propriu, scor 6-1, formaţia cehă Sparta Praga, administrându-i un usturător 11-2 la general. Cormoranii s-au calificat în sferturi. Bayer Leverkusen a întors în prelungiri rezultatul cu Qarabag şi merge şi ea mai departe.

FC Liverpool câştigase la Praga cu 5-1, dar startul manşei secunde, de pe Anfield, a fost devastator. Cu Salah pentru prima oară titular în acest an, gazdele conduceau cu 3-0 în minutul 10, iar Gakpo a înscris pentru 4-0 în minutul 14. Elevii lui Klopp au ridicat piciorul de pe acceleraţie, permiţându-le celor de la Sparta să înscrie golul de onoare, iar în repriza secundă au mai lovit de două ori, încheind meciul cu un 6-1 reconfortant şi cu o calificare în sferturi obţinută „en fanfare”.

În schimb, Qarabag a fost aproape să reuşească surpriza rundei în Germania. Azerii au condus cu 2-1 la Leverkusen, deşi au avut un om eliminat în minutul 62, pe Jafarguliyev, iar formaţia lui Xabi Alonso şi-a revenit abia în prelungiri. Patrick Schick, intrat în  minutul 59, a egalat şi a adus victoria in extremis a gazdelor în cele 11 minute de prelungiri disputate, iar Leverksune evită din nou înfrângerea, obţinând şi calificarea în sferturi.

Rezultate înregistrate joi, în manşa secundă a optimilor Liga Europa:

Slavia Praga – AC Milan 1-3 (Jurasek 84 / Pulisic 33, Loftus-Cheek 36, Rafael leao 45+6);

West Ham United – Freiburg 5-0 (Lucas Paqueta 9, Bowen 32, Cresswell 52, Kudus 77, 85);

Glasgow Rangers – Benfica Lisabona 0-1 (Rafa Silva 66);

Villarreal – Olympique Marseille 3-1 (Capoue 32, Sorloth 54, Mosquera 86 / Clauss 90+4);

Atalanta – Sporting Lisabona 2-1 (Lookman 46, Scamacca 59 / Pedro Goncalves 33);

Brighton – AS Roma 1-0 (Welbeck 37);

Bayer Leverkusen – Qarabag 3-2 (Frimpong 72, Schick 90+3, 90+8 / Zoubir 58, Juninho 67);

FC Liverpool – Sparta Praga 6-1 (D. Nunez 7, Clark 8, Salah 10, Gakpo 14, 55, Szoboszlai 48 / Birmancevic 42).

În sferturi s-au calificat AC Milan (7-3 scor cumulat), West Ham United (5-1), Benfica Lisabona (3-2) şi Olympique Marseille (5-3); FC Liverpool (11-2), Atalanta (3-2), Bayer Leverkusen (5-4) şi AS Roma (4-1).