Atacantul francez, Karim Benzema, a marcat cele trei goluri ale echipei Real Madrid în victoria cu Chelsea, din deplasare, scor 3-1, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. În celălalt meci de miercuri, tot din această fază a competiţiei, Villarreal a trecut de Bayern Munchen, scor 1-0.

Chelsea - Real Madrid  1-3

Au marcat: Havertz '40 / Benzema '21, 24, '46

Au evoluat următoarele echipe:

Chelsea: Mendy - Christensen (Kovacic '46), Thiago Silva, Rüdiger - Azpilicueta, Kanté (Ziyech '46), Jorginho (Loftus-Cheek '64), James - Mount, Havertz, Pulisic (Lukaku '64). Antrenor: Thomas Tuchel

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militão (Nacho '65), Alaba, F. Mendy - Valverde (Ceballos '86), Modric, Casemiro, Kroos (Camavinga '74), Vinicius - Benzema (Bale '86). Antrenor: Carlo Ancelotti

Cartonaşe galbene: Rudiger '19 / Militao '14

Arbitru: Clement Turpin (Franţa)

Villarreal - Bayern Munchen  1-0

A marcat: Danjuma '8

Villarreal: Rulli - Foyth (Aurier '81), Albiol, Pau Torres, Estupinan - Coquelin (Pedrazza '59), Capoue, Parejo - Moreno, Danjuma (Chukwueze '81), Lo Celso. Antrenor: Unai Emery

Bayern Munchen: Neuer - Pavard (Sule '71), Upamecano, L. Hernandez, Davies - Kimmich, Musiala - Coman, Müller (Goretzka '62/Roca '90), Gnabry (Sane '62) - Lewandowski. Antrenor: Julian Nagelsmann

În minutul 41, Villarreal a avut un gol anulat în urma consultării sistemului VAR.

Cartonaşe galbene: Estupinan '74

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia)

Partidele retur vor avea loc la 12 aprilie.

În meciurile de marţi, Manchester City a învins Atletico, scor 1-0, iar Liverpool a trecut de Benfica, scor 3-1.

Returul la aceste meciuri are loc în 13 aprilie.