Echipa spaniolă Real Sociedad a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, formaţia Athletic Bilbao, scor 3-1, în etapa a 17-a din La Liga, consolidându-şi poziţia a treia în clasament.

Real Sociedad a condus cu 2-0 în derby-ul basc, prin golurile marcate de Sorloth (min. 25) şi Takefusa Kubo (min. 37). Athletic Bilbao a revenit prin golul lui Sancet, din minutul 40 şi a echilibrat jocul.

În minutul 60 Yeray Alvarez l-a faultat pe Kubo în careu şi arbitrul Guillermo Cuadra Fernandez a acordat penalti pentru Sociedad, eliminându-l pe Yeray Alvarez. Oyarzabal a transformat lovitura de pedeapsă şi Real s-a impus cu 3-1.

Sociedad rămâne pe locul 3, cu 35 de puncte, cu şapte mai mult decât ocupanta locului 4 în clasament, Villarreal.

Rezultate înregistrate sâmbătă în etapa a 17-a din La Liga:

Real Valladolid – Rayo Vallecano 0-1 (Isi Palazon 65);

Girona – FC Sevilla 2-1 (Stuani 46, Herrera 88 / Nianzou 13);

Osasuna – Mallorca 1-0 (Oroz 47);

Real Sociedad - Athletic Bilbao 3-1 (Sorloth 25, Kubo 37, Oyarzabal 62 penalti / Sancet 40).