Echipa spaniolă Villarreal a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-0, gruparea Rayo Vallecano, în etapa a 33-a din La Liga.

Pe Estadio de la Ceramica, Villarreal a deschis scorul în minutul 18, prin Alexander Sorloth. Acelaşi jucător a înscris în minutul 30, dar golul a fost anulat după intervenţia VAR, pentru o poziţie de ofsaid. Gazdle şi-au mărit totuşi avantajul în minutul 69, când Alex Baena a centrat din corner şi Yerson Modquera a înscris cu o lovitură de cap. Sorloth a făcut 3-0 în minutul 74 şi acesta a rămas şi scorul final. Fundaşul român Andrei Raţiu a fost integralist la Rayo.

În clasament, Villarreal e pe locul 9, cu 45 de puncte, iar Rayo Vallecano se află pe 15, cu 34 de puncte.