Echipa FC Barcelona a dispus sâmbătă cu scorul de 3-0 de formaţia Elche, iar Valencia a învins cu acelaşi scor pe Celta Vigo.

Pe stadionul Camp Nou, în faţa a 85.073 de spectatori, FC Barcelona a învins cu 3-0 pe Elche, prin golurile marcate de Lewandowski (minutele 34 şi 48) şi Depay (min. 41).

Pe Mestalla, Valencia a condus în meciul cu Celta Vigo şi s-a desprins în ultimele zece minute la 3-0. Golurile au fost marcate de Samu Castillejo (min. 37), Marcos Andre (min. 82) şi Andre Almeida (min. 90+3). Edinson Cavani a fost titular şi a jucat 71 de minute pentru Valencia.

Într-un al treilea meci al etapei a şase disputat sâmbătă, Mallorca a învins, acasă, pe Almeria, cu 1-0, prin golul lui Maffeo, din minutul 25.