Echipa spaniolă Celta Vigo a învins duminică, în deplasare, scor 2-1, gruparea FC Sevilla, în etapa a 29-a din La Liga.

Gazdele au marcat primele în meciul de pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan, şi Youssef En-Nesyri a deschis scorul în minutul 18, după un contraatac. Oaspeţii s-au impus însă în repriza secundă. Mai întâi Iago Aspas i-a pasat decisiv lui Carles Perez şi acesta a egalat, în minutul 72. După şase minute Jonathan Bamba i-a pasat în careu lui Jorgen Strand Larsen şi norvegianul a înscris golul victoriei, al zecelea pentru el în acest sezon din La Liga. FC Sevilla a cerut un penalti în minutul 80, dar după consultarea VAR lovitura de pedeapsă nu a fost acordată şi Celta Vigo a învins cu 2-1.

În clasament, Celta a ajuns la 27 de puncte şi ocupă locul 16, apropiindu-se la un punct de FC Sevilla, care este 15, cu 28 de puncte.