Echipa Atletico Madrid a dispus sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, de formaţia Athletic Bilbao, în etapa a 33-a din La Liga.

Madrilenii au deschis scorul prin Rodrigo de Paul, în minutul 15. Oaspeţii au egalat în finalul primei părţi, minutul 45, când Nico Williams a primit de la Guruzeta şi a înscris. După pauză, Angel Correa a readus gazdele în avantaj, cu golul din minutul 52, pentru ca în minutul 80 Unai Simon să înscrie în propria poartă şi meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1. Atletico Madrid este pe locul 4 în La Liga, cu 64 de puncte, iar Athletic Bilbao o urmează, pe 5, cu 58 de puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 33-a din La Liga:

Las Palmas – Girona 0-2 (D. Lopez 25, Dovbyk 57 penalti);

Almeria – Getafe 1-3 (Lozano 41 / Greenwood 27, 48, Mata 61);

Alaves – Celta Vigo 3-0 (Simeone 48, Guridi 54, Benavidez 86);

Atletico Madrid – Athletic Bilbao 3-1 (De Paul 15, Correa 52, Simon 80 autogol / Nico Williams 45).