Echipa spaniolă Girona a învins sâmbătă, în deplsare, scor 2-0, gruparea Las Palmas, în etapa a 33-a din La Liga.

Gazdele au avut penalti chiar în minutul 6, după ce Daley Blind (Girona) l-a faultat în propriul careu pe Alberto Moleiro (Las Palmas), dar Sandro Ramirez a ratat.  În minutul 25 Girona a primit şi ea un penalti. A executat Artem Dovbyk, care a ratat, dar balonul a ajuns la David Lopez şi acesta a deschis scorul în minutul 26.

Arbitrul a acordat al treilea penalti al meciului în minutul 55, pentru oaspeţi, dar de această dată Dovbyk a transformat şi a dus scorul la 2-0.

Până la final nu s-a mai înscris, iar Girona, cu cele trei puncte acumulate a ajuns la 71 de puncte şi a urcat pe locul 2, cel puţin până la meciul Barcelonei, echipa de pe treapta a treia a podiumului, cu 70 de puncte.