Echipa spaniolă Girona a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 5-1, gruparea FC Sevilla, în etapa a 21-a din La Liga.

Pe stadionul Municipal de Montilivi, scorul a fost deschis de către oaspeţii de la FC Sevilla, prin Romero, în minutul 10.

A urmat însă o perioadă de nouă minute în care ucraineanul Artem Dovbik a reuşit un hat-trick (în minutele 13, 15 şi 19) şi Girona conducea cu 3-1. Rezultatul final a fost stabilit în repriza a doua. În minutul 56 a marcat Tsygankov, iar în minutul 89 a înscris Christian Stuani.

Girona s-a impus cu 5-1 şi, cu 52 de puncte, a trecut în faţa Realului, devenind liderul clasamentului în La Liga. FC Sevilla este pe locul 17, cu 16 puncte.