Echipa spaniolă FC Barcelona a învins duminică, pe teren propriu, formaţia Atletico Madrid, scor 1-0, într-un meci al etapei a 30-a din La Liga.

Meciul de pe Camp Nou a debutat cu bara lui Antoine Griezmann, din minutul 1, iar golul a picat în minutul 44, când Raphinha i-a trimis lui Ferran Torres în careu şi acesta a înscris. În repriza secundă cele două echipe au atacat pe rând, dar nu s-a mai înscris nici un gol. Pe final, oaspeţii au adunat cinci cartonaşe galbene în şase minute, între minutele 80 şi 86, dar Barcelona s-a impus.

În clasament catalanii au 76 de puncte şi sunt lideri solitari în La Liga. Atletico Madrid este pe locul 3, cu 60 de puncte, la cinci puncte de locul secund – Real Madrid, care are 65 de puncte.