Echipa spaniolă FC Barcelona a învins duminică, în deplasare, formaţia Atletico Madrid, scor 1-0, în etapa a 16-a din La Liga.

Ousmane Dembele a marcat unicul gol al meciului de la Madrid, în minutul 22. Pe final, în minutul 90+2, arbitrul Jose Luis Munuera Montero a eliminat cu roşu direct câte un jucător de la fiecare echipă: Savic (Atletico) şi Ferran Torres (Barcelona).

Griezmann (Atletico) a ratat o ocazie uriaşă de egalare în minutul 90+4, când Araujo a scos de pe linia porţii. Barcelona s-a impus cu 1-0, chiar dacă Atletico Madrid a dominat, şi conduce în clasamentul La Liga cu 41 de puncte, la trei puncte de rivala Real Madrid. Atletico este abia pe cinci, cu 27 de puncte.