Echipa spaniolă FC Barcelona a încheiat la egalitate sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu gruparea Valencia, în etapa a 17-a din La Liga.

Catalanii aveau nevoie de o victorie pentru a nu pierde contactul cu Girona şi Real Madrid, dar trupa lui Xavi, deşi a deschis scorul la Valencia, prin Joao Felix, în minutul 55, din pasa lui Raphinha, nu a reuşit să-şi conserve avantajul. Gazdele au egalat în minutul 70, când a marcat Hugo Guillamon şi Barcelona a trebuit să se mulţumească doar cu un egal. În clasament, Barcelona este pe locul 3, cu 35 de puncte, la patru în spatele Realului şi la 6 distanţă de liderul Girona. Valencia ocupă poziţia a 10-a, cu 20 de puncte.