Echipa spaniolă FC Barcelona a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, gruparea Celta Vigo, în etapa a 25-a din La Liga.

Catalanii au marcat în finalul primei reprize, minutul 45, când Lamine Yamal i-a trimis lui Lewandowski şi acesta a deschis scorul. Gazdele au egalat după pauză, în minutul 47, prin Iago Aspas. În cele din urmă, Lamine Yamal a obţinut o lovitură de la 11 metri, în minutul 90+3, iar Lewandowski a transformat în minutul 90+8 aducând Barcelonei o victorie muncită după o repriză secundă prelungită cu 12 minute.

Echipa lui Xavi are 54 de puncte şi se află pe poziţia a treia în clasament, în timp ce formaţia condusă de Rafa Benitez, Celta Vigo, ocupă poziţia a 17-a, cu 20 de puncte.