Echipa spaniolă Atletico Madrid a învins sâmbătă, în deplasare, scor 3-0, formaţia Celta Vigo, prin tripla marcată de Antoine Griezmann.

Pe stadionul Balaidos, în etapa a zecea din La Liga, Atletico Madrid a avut în francezul Antoine Griezmann un „one man show” care le-a adus „plăpumarilor” o victorie cu 3-0 la Vigo. Gazdele au rămas în zece încă din minutul 25, după eliminarea lui Ivan Villar pentru un fault în careu la Alvaro Morata. Griezmann a profitat şi a deschis scorul în minutul 29, transformând lovitura de pedeapsă. Atacantul francez a marcat apoi de două ori şi în repriza secundă (min. 64 şi 70), ajungând la şapte goluri marcate în această stagiune şi urcând pe locul secund în clasamentul golgeterilor.

În clasament, Atletico Madrid a urcat pe locul secund, cu 22 de puncte, la trei puncte distanţă de lider, Real Madrid.