Reprezentativa Italiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, trecând în optimi de naţionala Austriei, sâmbătă seară, scor 2-1 după prelungiri, pe stadionul Wembley, la Londra.

Au marcat Chiesa ’95 şi Pessina ‘105 pentru italieni, respectiv Kalajdzic ‘114 pentru Austria.

În minutul 65, un gol al austriacului Arnautovic a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR.

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (Pessina ’68), Jorginho, Verratti (Locatelli ’67) – Berardi (Chiesa ’84), Immobile (Belotti  ’84), Insigne (Cristante ‘108). Selecţioner: Roberto Mancini

Austria: Bachmann – Lainer (Trimmel ‘114), Dragovic, Hinteregger, Alaba – Laimer (Ilsanker ‘114), Schlager (Gregoritsch ‘106), Sabitzer, Grillitsch (Schaub ‘106), Baumgartner (Schopf ‘90) – Arnautovic (Kalajdzic ’97). Selecţioner: Franco Foda

Partida a fost arbitrată de englezul Anthony Taylor, ajutat de conaţionalii săi Gary Beswick şi Adam Nunn. Arbitri VAR au fost englezii Stuart Attwell, Chris Kavanagh şi Lee Betts şi olandezul Pol van Boekel, iar arbitru de rezervă a fost delegat elveţianul Sandro Scharer.

În sferturile de finală, Italia va juca împotriva câştigătoarei confruntării Belgia – Portugalia, în 2 iulie, la Munchen.

Tot sâmbătă, Danemarca a ajuns în sferturi trecând în optimi de Ţara Galilor, scor 4-0, la Amsterdam.