Echipa naţională a Italiei a învins duminică seara, pe teren neutru, scor 2-0, reprezentativa Ecuadorului, într-un meci disputat în Statele Unite.

Italienii au deschis scorul rapid în partida desfăşurată pe Red Bull Arena, în Harrison, New Jersey. Lorenzo Pellegrini a înscris în minutul 3 şi a stabilit scorul pauzei.

Selecţionerul Squadrei Azzura a efectuat mai multe schimbări în repriza secundă, dar Italia a dominat în continuare întâlnirea. Căpitanul azzurilor, Nicolo Barella a marcat golul de 2-0, în minutul 90+4, din pasa lui Orsolini, şi Italia s-a impus cu 2-0, bifând a doua victorie din acest an şi al patrulea meci consecutiv fără înfrângere.

Ecuadorienii se află la primul insucces după o serie de şase meciuri consecutive fără înfrângere.