Irina Bara, locul 140 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser, a fost învinsă de Anastasija Sevastova (Letonia, locul 20 WTA), în turul al doilea al turneului de categorie WTA International de la Moscova (zgură), cu premii în valoare de 750.000 de dolari.

Câştigătoarea de la BRD Bucharest Open s-a impus, cu scorul de 6-2, 6-7 (5), 6-4, într-un meci de apropae două ore şi 10 minute.

Sevastova a cerut un time-out medical, după ce românca a condus 3-2 şi cu un break obţinut în primul ghem al decisivului. După o pauză destul de lungă, letona a revenit de la vestiare şi nu a mai pierdut decât un ghem.

Ea va evolua în sferturi cu Aliaksandra Sasnovich, din Belarus.

Românca şi-a asigurat un premiu de 7.195 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Irina Bara a acces pe tabloul principal după ce s-a retras Irina Begu.

Irina Bara continuă competiţia la dublu, unde, alături de Oksana Kalaşnikova (Georgia) s-a calificat în sferturile de finală.