Tehnicianul Gheorghe Hagi a declarat, luni, că a decis să stea în tribună pentru a vedea mai bine jucătorii de la FC Viitorul, precizând că îşi asumă în continuare rezultatele echipei sale.
"Am vrut să văd meciul de sus, să văd mai bine. Vom face o analiză să vedem care e situaţia în care am ajuns. Din păcate aşa e în fotbal, pierzi încrederea, e greu după aceea, îţi îngheaţă piciorul şi cred că la noi s-a văzut în seara asta. Vestiarul şi ei trebui să revină cu picioarele pe pământ, fiecare să analizeze situaţia individual, după aceea vom vedea, din vară încolo, ce echipă facem ca să devenim iar competitivi", a spus Hagi la Dolce Sport.
Întrebat dacă va rămâne şi din vară la Viitorul, Hagi a răspuns: "Vom vedea, mai am trei etape, stau sus, mă uit, cobor, bineînţeles că sunt responsabil de lucrul ăsta, dar şi ei sunt responsabili. Vom vedea, vom face o analiză aşa cum trebuie să vedem ce vom face din vară, pentru că deja e ruşinos. Dar asta e, trebuie să priveşti în faţa realitatea, iar realitatea noastră e cruntă şi, din păcate, le-a îngheţat piciorul şi au uitat fotbalul. Nu e nimic întâmplător, e o sumă, cam asta e. Mergem înainte, mai avem trei meciuri, trebuie să încercăm să facem ceva, dar important e ce va fi de la anul, pentru că avem o lună să o judecăm bine. Cum am ajuns noi în perioada asta, cel mai bine e să taci, să revii cu picioarele pe pământ, să te uiţi în faţă şi să analizezi ce ai făcut".
Formaţia Pandurii Târgu Jiu a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa FC Viitorul, într-un meci contând pentru etapa a VII-a a play-off-ului Ligii I, în care tehnicianul Gheorghe Hagi nu a stat pe banca de rezerve. Hagi a urmărit meciul din tribună şi a fost înlocuit pe banca Viitorului de Cătălin Anghel.
FC Viitorul nu a mai câştigat un meci în Liga I din 21 februarie, când s-a impus cu scorul de 2-1, la Ploieşti, cu Petrolul, în penultima etapă a sezonului regulat. În play-off, echipa lui Hagi a pierdut cinci meciuri şi a remizat de două ori, fiind pe locul 5, penultimul, cu 25 de puncte, la nouă puncte de Pandurii şi Dinamo, care sunt pe locurile 3-4.




























