Antrenorul echipei CS Universitatea Craiova, Gheorghe Mulţescu, a declarat, sâmbătă, după înfrangerea din meciul cu CFR Cluj, scor 1-4, că oboseala jucătorilor săi şi valoarea adversarului au făcut diferenţa.

”Această înfrângere a venit într-un moment neaşteptat. Eu zic că scorul a fost exagerat. Dar asta este, am fost previzibili, am pierdut multe mingi la mijlocul terenului. Ei au aşteptat ca noi să greşim. A fost şi o oboseală mentală şi jucătorii mei nu au văzut fazele cum trebuie. Ei au fost mult mai precişi, mai exacţi. Am avut ocazii şi la 2-0 şi la 2-1. În Cupa României, noi am început meciul miercuri şi l-am terminat joi, am ajuns la 3 noaptea acasă. Ei au avut o zi în plus, noi am avut doar o zi de pauză. Oboseala noastră, dar şi valoarea lor au făcut diferenţa. Ei dau în vinclu şi noi ratăm. Am condus mingea lent şi previzibil. Ei s-au apărat mai bine, noi am încercat cât s-a putut, dar ne-a lipsit prospeţimea. Dacă reuşeam să egalăm altul era meciul, jucam şi noi mai îngrijit. Andrei Ivan este căpitanul echipei şi nu avea voie să facă aşa ceva. Nu avea voie să ia cartonaş roşu aşa uşor. Sper ca această eliminare să fie un duş rece şi pentru el”, a spus Mulţescu, conform digisport.ro.

Echipa CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 4-1 (2-0), formaţia CS Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului şi a urcat pe locul doi în clasamentul Ligii I.

12 iunie - Maratonul Energiei. Parteneri: ACUE, Hidroelectrica
13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Depozitarul Central, Infinity Capital Investments, ROCA Industry, Sphera, Teraplast
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield, Globalworth, Imobiliare.ro, Nordis, Meta Estate

Golurile învingătorilor au fost marcate de C. Deac '18, '73, Păun '20 şi Gomelt '69, în timp ce pentru gazde a înscris Gustavo, în minutul 49, din penalti.

În minutul 89, Andrei Ivan (CS Universitatea Craiova) a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Camora şi a fost eliminat de arbitru.