Jucătoarea Gabriela Lee (Talabă), venită din calificări, a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Palm Harbor, cu premii de 100.000 de dolari.

Românca a fost învinsă de sportiva americană Louisa Chirico, scor 5-7, 6-4, 6-2, în două ore şi 42 de minute.

În semifinale, Chirico o va întâlni pe jucătoarea chineză Xiyu Wang, favorită 5. Printre adversarele sportivei din China s-a numărat Alexandra Ignatik, de care Wang a trecut în turul doi.

Cealaltă se semifinală le are protagoniste pe Irina Bara, cap de serie 3, şi câştigătoarea meciului Katie Volinets (SUA, cap de serie 8) – Taylor Townsend (SUA).