Formaţia Fiorentina s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale Cupei Italiei, trecând în optimi de Napoli, scor 5-2 după prelungiri.

Învingătorii au marcat prin Vlahovic ’41, Biraghi ’57, Venuti ‘105+1, Piatek ‘108 şi Maleh ‘119. Pentru Napoli au înscris Mertens ’44 şi Petagna ‘90+5.

Napoli a avut doi jucători eliminaţi: Lozano ’84, Ruiz ‘90+4, iar Fiorentina a avut un jucător cu cartonaş roşu: Dragowski ‘45+3.

Anterior, a acces în sferturi Atalanta (scor 2-0 cu Venezia).

Partida AC Milan – Genoa are loc tot joi, iar meciurile Lazio Roma – Udinese, Juventis – Sampdoria, Sassuolo – Cagliari, Inter Milano – Empoli şi AS Roma – Lecce se vor disputa în perioada 18-20 ianuarie.