Echipa de baschet feminin FCC Baschet Arad s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile Cupei României, după ce a eliminat formaţia KSE Târgu Secuiesc.

Ambele meciuri din primul tur s-au disputat la Arad, sâmbătă gazdele impunându-se cu 76-54, iar duminică având încă o victorie, cu scorul de 78-70.

Alte trei partide tur s-au jucat sâmbătă, între CSM Târgovişte - Rapid Bucureşti  66-70, BC Sirius Tîrgu Mureş - Triumf Botoşani 114-45 şi Agronomia Bucureşti - CSTBv Olimpia Braşov 63-57. Manşa retur va avea loc în 29 septembrie.

Confruntarea dintre Universitatea Cluj şi Phoenix Constanţa este programată în 29 şi 30 septembrie la Cluj-Napoca.

În sferturile de finală sunt calificate direct finalistele ediţiei trecute, deţinătoarea trofeului Sepsi Sfântu Gheorghe şi CSM Satu Mare, respectiv formaţia CSM Alexandria, care a beneficiat de retragerea din competiţie a echipei CSU Alba Iulia.