Formaţia spaniolă FC Sevilla a învins, miercuri, la Basel, cu scorul de 3-1 (0-1), echipa engleză Liverpool, şi a câştigat Liga Europa pentru a treia oară consecutiv şi pentru a cincea oară în istoria sa.

Liverpool a condus după prima repriză cu scorul de 1-0, prin golul lui Sturridge, din minutul 35, însă FC Sevilla a revenit şi a marcat de trei ori prin Gameiro '46 şi Coke '64 şi '70.

Echipa engleză a deschis scorul prin reuşita lui Sturridge, care a marcat cu un şut cu exteriorul la colţul lung, după o pasă de la Coutinho.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Gameiro a restabilit egalitatea cu o pasă de la Mariano.

Coke a dus echipa andaluză în avantaj cu un şut cu dreptul de la 18 metri.

Acelaşi Coke a marcat din nou în minutul 70, după o fază controversată, la care asistentul semnalizaze ofsaid, iar centralul Eriksson a decis să valideze golul, după ce observase că mingea venise de la un jucător de la Liverpool.

Liverpool: Mignolet - Clyne, Toure (Benteke '82), Lovren, Moreno - Milner, Can -  Lallana (Allen '73), Firmino (Origi '69), Coutinho - Sturridge. Antrenor: Jurgen Klopp.

FC Sevilla: Soria - Mariano, Rami (Kolodziejczak '77), Carriço, Escudero -  Krychowiak, N'zonzi - Coke, Banega (Cristoforo '90+3), Vitolo - Gameiro (Iborra '89). Antrenor: Unai Emery.

Cartonaşe galbene: Lovren '30, Origi '72, Clyne '90+4 / Vitolo '56, Banega '57, Kolodziejczak '77

Jonas Eriksson, în vârstă de 42 de ani, a arbitrat finala, ajutat de asistenţii Mathias Klasenius şi Daniel Wärnmark şi de adiţionalii Stefan Johannesson şi Markus Strömbergsson.

Arbitru de rezervă a fost norvegianul Svein Moen, iar rezervă a asistenţilor suedezul Mehmet Culum.

Înaintea meciului au avut mai multe incidente între suporterii celor două echipe, dar forţele de ordine au intervenit rapid.

FC Sevilla a mai câştigat Liga Europa în 2006, 2007, 2014 şi 2015.

Liverpool a câştigat Liga Europa în 1973, 1976 şi 2001. Din 2001, echipa engleză nu a mai ajuns în finala Ligii Europa.

Ultima finală de cupă europeană jucată de Liverpool data din 2007, scor 1-2 cu AC Milan, în Liga Campionilor.

Pentru prima oară la o competiţie europeană intercluburi s-a folosit Goal Line Technology, tehnologia video pe linia porţii, UEFA alegând sistemul Hawk-Eye, care va fi utilizat şi la finala Ligii Campionilor din 28 mai.

Desfăşurarea live a meciului:

UPDATE 23:35 - Meciul se încheie cu victoria formaţiei spaniole, scor 3-1.

UPDATE 22:13 - FC Sevilla înscrie din nou. Coke trimite mingea în poartă, asistentul indică ofsaid, însă centralul trece peste decizia acestuia şi validează golul. Jucătorii şi staful echipei engleze l-au înconjurat pe arbitrul suedez Jonas Eriksson.

UPDATE 23:06 - Echipa spaniolă preia conducerea pe tabela de marcaj, scor 2-1, în minutul 64. Gol reuşit de Coke.

UPDATE 22:47 - FC Sevilla egalează, scor 1-1, prin Gameiro, în primul minut de joc al reprizei secunde.

UPDATE 22:35 - Formaţia Liverpool conduce echipa FC Sevilla cu scorul de 1-0, miercuri seară, pe arena St.Jakob-Park din Basel, în finala Ligii Europa.

UPDATE 22:24 - Liverpool a înscris din nou prin Lovren în minutul 39, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

UPDATE 22:20 - Liverpool conduce din minutul 35 al partidei, printr-un gol înscris de Sturridge cu un şut cu exteriorul la colţul lung, după o pasă de la Coutinho.

Trofeul Ligii Europa a fost adus pe teren şi prezentat fanilor de fostul internaţional elveţian Alexander Frei.