Formaţia FC Sevilla a învins, joi seară, pe teren propriu, scor 2-0, echipa Betis, într-un meci din etapa a XXVIII-a a campionatului Spaniei, prima din LaLiga de după pauza cauzată de pandemia de coronavirus.

Golurile au fost marcate de Ocampos (56 - penalti) şi  Fernando (62).

Înainte de startul jocului, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria celor care şi-au pierdut viaţa din cauza Covid-19.

Campionatul Spaniei LaLiga este al doilea mare campionat care a revenit, după cel german, reluat la 16 mai.

Vineri au loc în LaLiga meciurile Granada – Getafe şi Valencia CF – Levante.

Partidele Espanol Barcelona – Alaves, Celta Vigo – Villarreal, Leganes – Valladolid şi Mallorca - FC Barcelona sunt programate sâmbătă, iar confruntările Athletic Bilbao - Atlético Madrid, Real Madrid – Eibar şi Real Sociedad – Osasuna se vor disputa duminică.