Echipa FC Argeş a câştigat, scor 3-1 (1-1), meciul susţinut vineri în compania formaţiei Universitatea Cluj, în etapa a treia a Superligii. Este prima înfrângere din campionat pentru clujeni

Universitatea Cluj a deschis scorul în minutul 4, când Adrian Bălan a profitat de ieşirea portarului Straton la recentrarea lui Filip şi a înscris cu o lovitură de cap.

În minutul 18 arbitrul Horia Mladinovici a acordat penalti după consultarea VAR la un duel Turda-Adrian Bălan, dar portarul argeşean Straton a respins lovitura de la 11 m executată de Purece.

În minutul 40 clujeanul Florin Ilie a fost eliminat pentru un faul la Işfan.

FC Argeş a egalat în minutul 43, prin Işfan, iar în startul reprizei secunde a ajuns rapid la 3-1. Işfan a majorat scorul, reuşind dubla, în minutul 46. În minutul 53 Garita a înscris şi el pentru FC Argeş după ce a driblat portarul

FC Argeş: Straton - M. Constantin (Tofan 46’), Turda, Cestor, Latovlevici – Raynov (Meza Colli 46’), Njike – Jakolis (Celestine 87’), Işfan, Bertrand (Donisa 87’) – Garita (Calcan 65’). Antrenor: Andrei Prepeliţă

Universitatea Cluj: Gorcea - Baravykas, Fl. Ilie, Ispas, Briceag – Purece (Piţian 41’), I. Filip (Bic 78’), Romario Pires (Remacle 85’) – Chipciu (Hlistei 78’), Ad. Bălan (Boiciuc 85’), Fernandes. Antrenor: Erik Lincar

Cartonaşe galbene: Njike 29, Tofan 93 /Briceag 90+4

Cartonaş roşu: Fl. Ilie (U Cluj) 39

Arbitri: Horia Mladinovici - Ovidiu Artene, Bogdan Gheorghe - Sebastian Colţescu

Arbitri VAR: Ionuţ Coza - Ionel Valentin Dumitru

Observator: Adrian Vidan