Echipa Farul Constanţa a învins vineri, pe teren propriu, formaţia de pe ultimul loc din Superligă, CS Mioveni, scor 2-1, într-un meci al etapei a 17-a din Superligă.

Alexi Pitu a deschis scorul în minutul 28, iar oaspeţii au egalat în minutul 37, pe contraatac, Carnat înscriind golul echipei din Mioveni.Golul victoriei gazdelor a venit în minutul 85, când Torje i-a pasat lui Robert Moldoveanu şi acesta a înscris.

Farul este în fruntea clasamentului Superligii, cu 40 de puncte, la opt puncte distanţă de Rapid, care are un meci mai puţin disputat.

FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu (Borza 60), Kiki - Artean, T. Băluţă (R. Moldoveanu 80), Grameni (Casap 60) - Torje, Alibec (Doukoure 87), A. Pitu (Andronache 80). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CS MIOVENI: I. Popescu - Garutti, Al. Iacob, Burnea - Oancea, D. Toma (Coşereanu 75), Lixandru (Panait 49), V. Pop, Şerbănică - Carnat, Krasniqi (Burlacu) 75. ANTRENOR: Marius Stoica

Cartonaşe galbene: Casap 83 / D. Toma 45+3

Arbitri: George Vidican - Bogdan Gheorghe, Adrian Vornicu - Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Andrei Chivulete - Vlad Bârleanu

Observator: Vasile Bratu