Kenyenii Evans Chebet şi Peres Jepchirchir au câştigat, luni, maratonul de la Boston.

La masculin, Chebet a terminat cursa în două ore, şase minute şi 51 de secunde. Pentru el este prima victorie la un maraton major. Pe locurile doi şi trei s-au clasat tot doi kenyeni, Lawrence Cherono (2:07.21) şi Benson Kipruto (2:07.27). Cherono a câştigat competiţia în 2019 şi Kipruto în 2021.

La feminin, Peres Jepchirchir a încheiat competiţia în două ore, 21 de minute şi o secundă. Pe locul doi s-a clasat etiopiana Ababel Yeshaneh, la patru secunde distanţă, iar pe trei a terminat kenyana Mary Ngugi, cu timpul 2:21.32. Jepchirchir este campioana olimpică en titre la maraton.