Echipa naţională U21 a Israelului a învins miercuri, la Kutaisi, în Georgia, scor 1-0, echipa naţionala U21 a Cehiei, într-un meci contând pentru grupa C a Campionatului European U21 găzduit de România şi Georgia.

La Kutaisi, cehii aveau nevoie de doar un egal pentru a se califica în sferturile de finală ale Campionatului European. Israel trebuia să câştige pentru a putea spera la calificare, astfel încât elevii lui Guy Luzon au încercat să pună în pericol poarta Vitezslav Jaros şi să înscrie. Au reuşit să facă acest lucru în minutul 82, când a marcat Omri Gandelman, iar Israel era calificată în sferturi. Israelienii au trecut pe lângă majorarea scorului în minutele 86 şi 89, atunci când portarul Jaros li-a menţinut echipa în joc.

Scorul final a fost 1-0 pentru Israel care se califică, în premieră, în sferturile Campionatului European U21.