Echipa naţională a Georgiei a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, echipa naţională a Luxemburgului, în semifinalele play-off-ului de calificare la Euro 2024.

Georgia a condus cu 1-0 la pauză prin golul marcat de Budu Zivzivadze, în minutul 40. Oaspeţii au avut un jucător eliminat cu cartonaş roşu direct, pe Maxime Chanot, în minutul 58, iar georgienii au trimis în bară, în acelaşi minut, prin Shengelia. Însă gazdele au reuşit să marcheze al doilea gol cinci minute mai târziu, tot prin fotbalistul lui Karlsruhe, Budu Zivzivadze.

Cu această victorie, Georgia s-a calificat în finala play-off-ului, unde va înfrunta învingătoarea din meciul Grecia – Kazahstan.