Echipa naţionala de fotbal U20 a României a învins joi, în cadrul Elite League, pe teren propriu, scor 2-0, echipa naţională similară a Angliei.

România a deschis scorul pe stadionul Arcul de Triumf încă din minutul 5, printr-un şut senzaţional prins de Cristian Mihai. În minutul 16 Atanas Trică a transformat un penalti acordat pentru un fault comis de portarul Goodman asupra lui Musi, în suprafaţa de pedeapsă. Pe final de repriză, englezii au ratat două ocazii bune. Mai întâi au avut o bară, în minutul 37, prin Burstow, pentru ca în minutul 44 oaspeţii să primească un penalti, în urma unui fault al lui Szilagyi, dar Dane Scarlett – unul dintre cei mai periculoşi jucători englezi în prima repriză – a trimis pe lângă poartă. În partea secundă englezii au avut posesia şi mai multe cornere, dar nu au reuşit să marcheze şi România U20 s-a impus cu 2-0.

Următorul meci al României în cadrul Elite League U20 se va disputa luni, 16 octombrie, la Fredrikstad, împotriva Norvegiei.

ROMÂNIA U20: R. Popa - D. Sîrbu (B. Gergely 88), Şt. Duţu, Rimovecz, Al. Şuteu (Oltean 88) - G. David (Şfaiţ 73), S. Szilagyi (Martinovic 88), C. Mihai (Strata 46) – Al. Musi (Pandele 73), A. Trică (Dumitrache 55), Bodişteanu (Doru Andrei 55). SELECŢIONER: Costin Curelea

ANGLIA U20: Goodman - R. Edwards, Katongo (Abbey 68), L. Hall - R. Andrews, Gore (Webster 68), Gyabi (Arblaster 61), Forson (Olakigbe 69) – Scarlett (Joseph 68), Burstow (Mubama 61), Devine (Soglo 79). SELECŢIONER: Joe Edwards

Arbitru: Cristian Moldoveanu