Jucătoarea Elise Mertens (Belgia), locul 23 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat în finala turneului de categorie WTA International de la Praga, după ce a învins-o, sâmbătă, în semifinale, cu 7-5, 7-6 (4), pe sportiva cehă Kristyna Pliskova, locul 69 WTA.

Mertens a fost condusă în tie-break cu 4-1, dar a câştigat apoi şase puncte la rând şi s-a impus după o oră şi 57 de minute.

Ea va juca în ultimul act cu învingătoarea dintre Simona Halep, locul 2 WTA, şi Irina Begu, locul 82 WTA, meci care urmează pe arena centrală a compelxului ce găzduieşte turneul.

Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 14.000 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Câştigătoarea va primi 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Mertens o conduce pe Begu cu 2-0 în întâlnirile directe, dar ambele partide au avut loc în 2017.

Halep are 3-1 în întâlnirile directe cu sportiva belgiană, ultima având loc în acest an, la Australian Open, în optimi, scor 6-4, 6-4.

Jucătoarea belgiană i-a "furat" un trofeu româncei, după 3-6, 6-4, 6-3, în finala ediţiei 2019 a Qatar Open.

Simona Halep s-a mai întâlnit de două ori cu Mertens, câştigând cu 6-1, 6-2, în sferturi, la Roland Garros şi cu 6-0, 6-3, în optimi la Madrid, ambele în 2018.