Echipa poloneză Radomiak Radom, condusă de antrenorul român Costel Gâlcă, a învins duminică, în deplasare, scor 3-2, pe Zaglebie Lubin, în etapa a 13-a din Ekstraklassa.

Gâlcă şi elevii săi au început excelent meciul de la Lubin, conducând cu 2-0 după primul sfert de oră. Edi Semedo, în minutul 1, şi Pedro Henrique, în minutul 15, au fost marcatorii oaspeţilor. Gazdele au revenit în numai cinci minute. Minutul 72 a adus golul lui Dabrowski, iar în minutul 77 Wdowiak a egalat pentru Zaglebie. Imediat însă, în minutul 78, Edi Semedo a reuşit dubla şi a adus al treilea rezultat pozitiv consecutiv pentru Radomiak.

Echipa lui Gâlcă este pe locul 8 în campionat, cu 18 puncte.