Formaţiile Eintracht Frankfurt şi Bayer Leverkusen s-au calificat, miercuri, în semifinalele Cupei Germaniei, trecând în sferturi de Werder Bremen, respectiv de Union Berlin.

Eintracht Frankfurt a învins cu 2-0 Werder Bremen şi a rămas pe final în inferioritate numerică (eliimnare Kostic ‘90+2). Au marcat Andre Silva ‘45+6 (penalti) şi Kamada ’60.

Leverkusen a trecut cu scorul de 3-1 de Union Berlin, revenind de la 0-1. Union Berlin a deschis scorul prin Ingvartsen, în minutul 39, însă în minutul 71 a rămas în inferioritate numerică, fiind eliminat Lenz. Leverkusen a marcat apoi prin Bellarani ’72, Aranguiz ’86 şi Diaby ‘90+2.

În semifinalele Cupei Germaniei mai sunt calificate echipele Saarbrucken şi Bayern Munchen.

Tragerea la sorţi a semifinalelor va avea loc la 8 martie.